• Дали сте задоволни од работата на локалната самоуправа во Кавадарци?

  Ова истражување има за цел да се процени какво е мислењето на граѓаните и колку се задоволни од работата на локалната самоуправа во Кавадарци.

 • МАКЕДОНСКО-БУГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО: ИСКРЕНА ЦЕЛ ИЛИ БУГАРСКИ ТРОЈАНСКИ КОЊ ?!?“

  Во последно време, сведоци сме на отварање на некакви МБП (Македонско-Бугарско Пријателство) ограноци низ Македонија. Деновиве, се отвори огранок и во Кавадарци, па логично е...

 • ПОВИК ОД ОПШТИНА КАВАДАРЦИ ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ШТЕТИ ОД НИСКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

  Општина Кавадарци денеска ги повика земјоделците да пријават штети врз земјоделкските култури направени како резултат на ниските температури во...

 • КАВАДАРЧАНЕЦ ФАТЕН ОД ПОЛИЦИЈАТА ПРЕД ДА ГО ПРОДАДЕ ХЕРОИНОТ

  Полицијата поднесе кривична пријава против М.М.(28) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство ...

Monday, November 30, 2015

НЕВООБИЧАЕНО ТВРДЕЊЕ: НА ЗЕМЈАТА ЖИВЕАТ 4 ВИДА ВОНЗЕМЈАНИ


Вонземјани одамна живеат меѓу луѓето на Земјата, а најмалку две такви суштества работат за администрацијата на американскиот претседател Барак Обама, тврди поранешниот канадски министер за одбрана, Пол Хелиер.

Тој неодамна на трибината за вонземјанските облици на живот во Вашингтон откри дека на нашата планета престојуваат најмалку четири видови вонземјани, а дека високите бели суштества кои работат за владата на САД, живеат на територијата на американските воздухопловни бази.


Трибината за неидентификувани летечки објекти (НЛО) ја организираа шестмина поранешни американски конгресмени со намера, како што самите рекоа, да го направат она што Конгресот не го направил за 45 години. Тие сметаат дека прашањето за вонземјаните е најважното прашање на денешното време.

ЗАГАДЕНОСТ НА ВОЗДУХОТ СО ВИСОКИ КОНЦЕНТРАЦИИ НА ПМ10 ЧЕСТИЧКИ ВО КАВАДАРЦИ


Загаденост на воздухот со високи концентрации на ПМ10 честички од ноќеска регистрираа мерните станици во Центар, Гази Баба, Карпош, Лисиче, Ректорат, Кичево, Тетово, Кавдарци и Велес.Во Центар од 20 часот синоќа концентрациите се над максимално дозволените, а утрово во осум часот се регистрирани 85 метри кубни ПМ10 честички на метар кубен, во Гази Баба во текот на ноќта достигна и до 126 метри кубни, а од утрово се намалуваат и во осум часот беа измерени 31 метар кубен, но во 11 часот се измерени 114 метри кубни.
Во Карпош, Лисиче, кај Ректоратот повисоки концентрации се измерени во текот на ноќта а во осум се измерени 83, 65 и 41 метар кубен.

ТРАДИЦИОНАЛНАТА МАНИФЕСТАЦИЈА "КАВАДАРЕЧКА КУЛТУРНА ЕСЕН" ВЛЕГУВА ВО ПОСЛЕДНИОТ ДЕЛ ОД ГОДИНАШНОТО ИЗДАНИЕ


Од почетокот на октомви во рамките на "Кавадаречка културна есен 2015" до сега се одржани над 40 културни и уметнички настани од областа на класичната музика, џезот, ликовната уметност, литературата, театарската уметност и др.

До средината на декември, кога свечено ќе биде затворена манифестацијата, кавадаречката публика ја очекуваат уште десетина настани.

Веќе во вторник, на 1 декември 2015, со почеток од 19 часот, во Галеријата при Домот на културата "Иван Мазов – Климе" Кавадарци ќе биде отворена изложба на познатиот автриски ликовен уметник Бернхард Холеман со наслов "Македонски вински пејсажи".

Во четврток пак, на 3 декември 2015, со почеток од 19 часот, исто во Галеријата при кавадаречкиот Дом на култура ќе се одржи целовечерен концерт на познатата македонска пијанистка Ана Гацева.

МИШЕ БОЕВ - ЧЛЕН НА ГРУПАТА “НЕЛИ ТИ РЕКОВ со КАТЕРИНА ТАНЕВА”: АКТИВНО РАБОТИМЕ НА ИМИЏОТ НА ГРУПАТАЧленот на групата “НЕЛИ ТИ РЕКОВ со КАТЕРИНА ТАНЕВА”, Мише Боев, може да се пофали со својата група и воедно го најавува претставувавењето на новиот видео матерјал, кој деновиве беше сниман во хотел УНИ ПАЛАС 2 во Кавадарци.Активно работиме на имиџот на групата и со задоволство ќе им подариме на слушателите и на нашите обожаватели по едно гратис ЦД и ДВД , од новиот снимен матерјал, изјави Боев.

СЕРТИФИКАТИ ЗА ХУМАНОСТ ЗА ШЕСТ КАВАДАРЧАНИ СО ГОЛЕМИ СРЦА

Шестмина кавадарчани денеска добија Сертификати за одлично завршена oпштокорисна работа.


Нивната хумана мисија траеше шест месеци, а се состоеше во вклучување во програмата за невработени лица кои потешко се вклучуваат на пазарот на трудот. Конкретно нивниот ангажман траеше во скратено работно време по 20 часа неделно со надиоместок од 6.200 денари со персонален данок на доход и осигурување во случај на несреќа при работа, како негователи (помошник за давање на услуги во домашни услови). Исто така ангажманот се состоеше во пружање на елементарна помош и грижа за стари, изнемоштени и инвалидизирани лица кои се сами, немаат никој покрај себе и неопходна им е подршка и помош.

ПУКОТНИЦИ КАЈ ЈАВОРОТ ВО КАВАДАРЦИДенеска попладнево, пукотници ги вознемирија граѓаните на Кавадарци.
Според информацијата на портпаролот на СВР Велес Анита Стојковска, две лица започнале караница. По кратка вербална расправија едното лице извадило сигнален пиштол и испукало кон другото лице.

-За кратко време двете лица се лишени од слобода и се работи на расветлување на случајот -вели Стојковска.

Пишува: Марјан Димитров

Sunday, November 29, 2015

AПЕЛ ЗА ПОМОШ НА ЈОВИЦА КРСТЕВСКИ

На Јовица Крстевски (роден 1981) од Кавадарци потребна му е итна помош за лекување. 

Јовица има тешка повреда на рбетниот столб и за негово успешно лекување потребен е тринеделен третман (лабораториски тестови, медицинска нега, дневна обука за рехабилитација и др.) во Beijing Shizhentang Hospital во Пекинг, Кина. 


За успешно лекување потребни се 26.000 долари и можна потреба од користење лекарства за време на третманот во висина од 1000 до 2000 долари. За да Јовица го започне третманот потребно е пред тоа да се уплатат потребните средства.

КАВАДАРЦИ ДЕНЕСКА БЕЗ СТРУЈА

Без никаква најава и без офицјално соопштение до овој момент, денеска поголемиот дел од Кавадарци остана без струја. Прекинот на електрична енергија траеше од раните утрински часови па се до пладне, а додека услугите од кабелските оператори за граѓаните беа достапни после 16 часот.


Прекинот на електрична енергија кај граѓаните предизвика голема вознемиреност, поготово кај домаќинствата кои се греат на електрична енергија. Не изостануваа ниту проблемите во маркетите и прехрамбените продавници. 

Овие прекини на електрична енергија се зачестени во последните месеци, со што и револтот кај граѓаните е се поголем.

Saturday, November 28, 2015

ПРЕДАНИЈА ОД ТИКВЕШИЈАТА: Момина карпа (девојките од с.Галиште)


Легендата се однесува на еден херојски чин на девојките од с. Галиште, Тиквешко.


Јужно од с. Шешково и источно од с. Галиште се издига врвот Галичин. Горе на врвот е рамно, а источно од него, наеднаш како со нош исечена, се спушта надолу една вертилкална карпа. Карпата е висока околу 80 или 100 метри. Тука, од таа карпа, подгонети од Турците, се фрлиле девојките од с. Галиште. Пред да го направат тоа, за некоја од нив да не се премисли, тие си ги врзале плетенките една за друга и заедно летнале во бездната.

НАРОДЕН СТИП: ФИЛОЗОФИЈАЦрта и пишува: Саша Димитријевиќ
Извор: www.belami.rs

ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ПРОТИВПОЖАРНА ЕДНИЦА ПРЕПОРАЧУВА ДА СЕ ПРЕВЕНИРААТ ПОЖАРИТЕ ПО ДОМОВИТЕ


Територијалната противпожарна единица од Кавадарци излезе со флаери во кои дава препораки за граѓаните како да се заштитат од пожари во овој период од годината и тоа ако греењето е на дрва, јаглен, брикети, електрична енергија, гас или течни горива. 


Убава можност граѓаните да се потсетат на што се треба да се внимава за да не се предизвикуваат пожари. 

Friday, November 27, 2015

ПРИЛЕПЧАНКА ОГРАБИЛА ВРАБОТЕНИ ВО ДРЕКСЕЛМАЕР


НК за КР Кавадарци поднесе кривична пријава против В.А.(46) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела тешка кражба и оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем.
Пријавената, на 13 јуни годинава, во времето од 14.00 до 22.00 часот, со употреба на метален предмет извршила тешка кражба во шкаф од соблекувална во фабриката „Дрекселмаер“-Кавадарци кој го користеле две вработени, при што одзела ташни во кои имало 1.600 денари, кредитни картички заедно со пиновите и мобилен телефон.

Ден подоцна, В.А. со кредитните картички од банкомати на „Тутунска Банка“ и „Комерцијална Банка“ извадила вкупно 103.000 денари.

ЗАПОЧНА УКРАСУВАЊЕТО НА КАВАДАРЦИ ЗА НОВА ГОДИНА


Денеска Општината Кавадарци започна со новогодишното украсување на централното градско подрачје. 


Освен градскиот плоштад каде ќе се постави централна елка, со новогодишни светилки ќе бидат украсени и стариот кружен тек, потоа ул. „Илинденска“ во делот на БИТ зоната.
Новогодишни украси ќе се постават и на ул. „Тиквешко Востание“ до првиот триаголник, како и на ул. „Мито Хаџи Василев - Јасмин“, до спојот со ул „Пано Мударов“.
Со новогодишни светлечки украси ќе се уреди и ул „7 Септември“ до мостот кај „Јаворот“.

ФАТЕНИ ПЕТ ДРВОКРАДЦИ НА ДЕЛО СИТЕ ОД КАВАДАРЦИВелешкта полиција поднесе кривична пријава против А.М.(31), А.Т.(20), З.П.(27), Р.В.(20), Ј.Т. (22), сите од Кавадарци и Б.П.(18) од село Раец, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривични дела кражба, пустошење шуми и тешка кражба.

ДОБРИТЕ МЕЃУСОСЕДСКИ ОДНОСИ ШТИТАТ ОД КРАЖБИВчера, Полициска станица Кавадарци реализира уште една средба со граѓани пред комплекс на згради на ул.Цветан Димов во Кавадарци.

Оваа средба со граѓани и превентивните активности беа под мотото ,,Заштити го својот дом,, со акцент на превенција од тешки кражби во станови. 

РЕГИСТРИРАНИ ПОВЕЌЕ КРАЖБИ НА ОРЕВИ ВО КАВАДАРЦИ


Три случаи на кражба на ореви се регистрирани на подрачјето на општина Кавадарци во текот на октомври и ноември 2015 година, информираше денеска портпаролот на СВР Велес Анита Стојкоска.

Wednesday, November 25, 2015

ПОЕТСКИОТ КАРАВАН ПРЕСТОЈУВАШЕ ВО КАВАДАРЦИ


Денеска во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“-Кавадарци, престојуваше поетскиот караван на Друштвото на писатели на Македонија, на кој учествуваа познати поети од Македонија. 


Тие во Кавадрци се претставија со дел од нивното најново поетско творештво. На средбата која е во рамките на „Кавадаречката културна есен-2015“ присуствуваа ученици, љубители на литературата, културни работници, јавни личности политичари, како и градоначалникот Александар Панов.

КУЛТУРНО И НАЦИОНАЛНО НАСЛЕДСТВО НА КАВАДАРЦИ: СПОМЕН КОСТУРНИЦА


Спомен костурницата симболизира стара македонска куќа која претставува вечен дом на паднатите борци.
Во неа се сместени посмртните остатоци на загинатите борци, жртви на фашистичкиот терор во периодот од 1941-1945 година, кои се наоѓале во непосредна близина на Кавадарци. 


Во нејзината внатрешност на гранитни плочи се испишани нивните имињата. Спомен костурницата е изработена од бетон. Откриена е на 7ми септември 1976 година. 
Таа е дело на професорот на Архитектонскиот факултет-Скопје, г-дин Петер Муличковски.

СПОРТ: ФЕНИ ИНДУСТРИ СО ИМПРЕСИВНА ИГРА ЈА ОСВОИ СТРУМИЦА


Предводени од расположениот Кирил Николовски, кошаркарите на Фени индустри на импозантно лесен начин дојдоа до триумф на гостувањето против Струмица (85-53), во претпоследниот меч од 7. коло од Првата лига.Покрај Николовски, одлична партија кај гостинскиот тим прикажа и Миладин Пековиќ, кој средбата ја заврши со 14 поени и 12 скока додека расположен за надигрување беше и Карло Враговиќ со 19 поени. Андрејевиќ со 16 поени и Богоев со 10 беа најпрецизни кај Струмица.

Tuesday, November 24, 2015

ЗАПОЧНА ИЗГРАДБАТА НА ЛИФТ ЗА ИНВАЛИДИЗИРАНИ ЛИЦА ВО ОПШТИНСКАТА ЗГРАДА ВО КАВАДАРЦИ

Денеска на симболичен начин започна изградбата на лифт во зградата на Општина Кавадраци, со цел инвалидизираните лица полесно да доаѓаат до институвциите на системот и самостојно си завршат работа.


Ова работа беше предвидена уште минатата година. Планирано е во наредните две години сите институции во Општината да им бидат достапни на лицата со посебни потреби.

ПРОДОЛЖУВА ИЗГРАДБАТА НА КОРИТОТО НА РЕКАТА „ЛУДА МАРА“ КОН БРУШАНСКИ МОСТ

Денеска во Кавадарци стартува изградбата на нови 200 метри за урбанизирање на кејот на реката „Луда Мара“. Капитална инвестиција вредна над 9 милиони денари со што им се излегува во пресрет на граѓаните, особено на оние кои живеат во непосредна близина на реката за продолжување на доградбата на овој дел на градот. Работите ги изведува градежната оператива на „ Градба Промет“ - Кавадарци, а ке се урбанизира просторот кон Брушански мост.


Временските услови дозволуваат до Нова година да се завршат подготвителните груби работи на коритото а напролет да се заврши комплетно.

ПОЕТСКИ КАРАВАН НА ДРУШТВО НА ПИСАТЕЛИ НА МАКЕДОНИЈАВо среда, на 25 ноември 2015, со почеток од 13 часот, во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци ќе се одржи Поетскиот караван на Друштвото на писатели на Македонија, со учество на познати поети од Македонија. 
Ќе се претстават со дел од нивното најново поетско творештво.
Настанот е дел од “Кавадаречка културна есен 2015“.

БЛАЖЕ БОГЕВ: НЕ ПЛАНИРАМ ДА ГО НАПУШТАМ МОЕТО КАВАДАРЦИ, НО ЌЕ СНИМАМ И НАСТАПУВАМ ВО СРБИЈА


Фолк-пејачот Блаже Богев ќе ја освојува српската естрада. Тој неодамна се врати од Белград каде што снимил четири песни, учествувал во неколку фолк емисии, а договорил и настапи во тамошните локали. Вели дека никогаш не е доцна да се успее, ако нешто навистина се сака.


Блаже Богев е пејач, кој долги години е присутен на македонската естрада. Тој за себе вели дека ја имал таа привилегија да влезе во музиката во времето кога се знаеше кој пее и кој свири, во времето кога имаше критериуми во тогашната музичка продукција на Р.Т.Скопје, во времето кога на сцена остануваш и си третиран како пејач само ако имаш квалитет.

БАКТЕРИИ ВО ВОДАТА ВО НЕКОЛКУ КАВАДАРЕЧКИ СЕЛА


Задолжително да се преврива водата за пиење во неколку села од Бошавијата, порача раководителот на Центарот за јавно здравје од Кавадарци, доктор Трајче Ризов, специјалист по хигиена, пренесе Здравство24.мк.


- Во мострите од водата земени последниот пат, регистрирано е присуство на бактерии од фекално потекло, ешерихија коли и колифорни бактерии. Препораката за превривање на водата произлегува токму од бактериолошката неисправност, појасни Ризов.

Saturday, November 21, 2015

ИЗЛОЖБА ВО МУЗЕЈ ГАЛЕРИЈАТА НА ,,КАРИКАТУРИ НА МАКЕДОНСКИ РЕВОЛУЦИОНЕРИ И ВОЈВОДИ“Во организација на Музеј галеријата на Кавадарци, а со поддршка од Градоначалникот и Советот на општина Кавадарци, вчера беше отворена изложбата „Карикатури на македонски револуционери и војводи“ на современиот македонски карикатурист Никола Анѓелкоски од Скопје.

ГРАН ПРИ ЗА „ШАРДОНЕТО “ НА БЛАШКО ТАСЕВ ОД СЕЛО СОПОТ


Виното од сортата “шардоне” на Блашко Тасев од кавадаречкото село Сопот доби “Гран при” на натпреварот за најдобро младо вино произведено од домашни производители, кој го организираше Здружението на винари од Македонија.


Во категорија на бели вина за најдобро беше прогласено виното од истата сорта, произведено од кавадарчанецот Сашо Тасев. Смедеревката на кавадарчанецот Ацо Милошев го освои второто место, а ризлингот на Влатко Митровски од Сопот, третото.

Од црвените сорти на вина, со најмногу поени беше оценет вранецот на Душан Наумоски од Македонски Брод, второпласирано е виното добиено од “каберне” и “вранец” на Ристо Миовски од Скопје а трет беше Бранко Вељанов од Негоитино.

КАРИКАТУРА: ПОЛИТИЧКИ РЕЈТИНГЦрта и пишува: Саша Димитријевиќ

Извор: www.belami.rs

Friday, November 20, 2015

КУЛТУРА: ИЗЛОЖБА, КОНЦЕРТ, ЏЕЗ ПРЕДАВАЊЕ

Интензивни случувања во културата во Кавадарци. Овој викенд по изложбата во Музеј Галеријата на карикатири, во Домот на Културата ,,Иван Мазов Климе“ најавуваме уште три настани од неколку области.


Сето тоа се одвива во рамките на манифестацијата “Кавадаречка културна есен 2015“ која влегува во финалето од своето одржувањето. 

Thursday, November 19, 2015

ПРЕДАНИЈА ОД ТИКВЕШИЈАТА: Легендата за името КавадарциЗа името на денешниот град Кавадарци има повеќе легенди, од кои почесто се раскажуваат две. 

Едната говори дека јужно од Кулата, покрај Луда Мара, некогаш имало голем камен и една висока топола, под која имало извор со студена и пивка вода. Местото околу изворот било многу погодно за пасење и пладнување на добитокот. Месноста ја викале Кавадар (топола место). Од оваа сложенка прво бил изведен топонимот Кав-дар, а подоцна и Кавадарци. На турски кавак значи топола, а дар значи тесно место.

Другата легенда поинаку го објаснува името на градот Кавадарци. Според неа некој простодушен селанец од населбата Тиквеш, барајќи ја изгубената крава, дошол до изворот кај тополата и каменот и до реката Луда Мара. За среќа тука го нашол изгубениот добиток. Загледан во убавото и романтично катче на природата, селанецот од големо задоволство воздивнал и извикал: Каков кавин – дар! Од Кавадар, со значење место на кравите, се претпоставува настанал топонимот Кавадар. Со текот на времето и населбата која се оформила во поголемо населено место, била наречена Кавадар, односно Кавадарци. Така велат легендите што ги искајал народот за името на овој град.

Од книгата „Вистински приказни за вечни сеќавања, Кавадарци 1900-1945“, од Зорка Тодорова Младеновиќ, Кавадарци 2010 г.

ВИНОТО КАКО НЕЗАМЕНЛИВ ЛЕКОд виното имаме многу здравствени придобивки, секако ако се пие во умерени количини.

УТРОВО ВО КАВАДАРЦИ ПМ10 ЧЕСТИЧКИТЕ ВО ВОЗДУХОТ НАД ДОЗВОЛЕНОТО


Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање измерија загадување во Велес во концентрација од 96 микрограми на метар кубен воздух.Над дозволените концентрации ПМ10 честички има и во Кавадарци, каде се регистрирани 43 микрограми на метар кубен.

Утрово највисоки концентрации на ПМ10 се измерени на мерните места во Гази Баба 270 микрограми на метар кубен, Тетово 197, Битола 169 и во скопските општини Центар 159, Карпош 147, Лисиче 135 како и кај Ректорат во Скопје од 113 микрограми на метар кубен воздух./У.Ј

Извор: Дума.мк

Wednesday, November 18, 2015

РЕГИОНАЛЕН ПРОТИВПОЖАРЕН НАТПРЕВАР ВО КАВАДАРЦИ


Неготинци и крушевчани беа најдобри на регионалниот противпожарен квиз натпревар од областа на противпожарната заштита, што се одржа во Кавадарци. Меѓу основците првото место го освоија учениците од Неготино, второто велешани и третото крушевчани. Кога станува збор за средношколците, најдобри беа учениците од Крушево, втори беа кавадарчани, а трети неготинци.


- Во Кавадарци по 31 пат се одржа регионален противпожарен квиз натпревар од областа на противпожарната заштита. На натпреварот учествуваа основци и средношколци од Битола, Крушево, Кавадарци, Велес, Неготино, Валандово, Богданци, кои на општинските натпревари ги освоиле првите места, рече претседателот на Општинскиот противпожарен сојуз од Кавадарци, Петко Ристовски.

ТРИКРАТНИОТ УБИЕЦ ОД КАВАДАРЦИ ДОБИ ЗАТВОРСКА КАЗНА ОД 40 ГОДИНИ


Трикратниот убиец Тони Станоев од Кавадарци за три кривични дела доби затворска казна од 40 години, соопшти денеска во Основниот суд во Велес судијката Тања Милева која преседаваше со Судскиот совет во Велес.


Милева појасни дека вината е од трет степен, а е во согласност со законските норми односно со Правилникот за начинот за одмерување на казната.

Tuesday, November 17, 2015

ВИДЕО: ЌЕ СНИМАЛА ФИЛМ СО МЕРЛИН МОНРО И СТАПИЛЕ ВО КОНТАКТНекој ќе рече американците биле глупави. Глупоста е универзална и безгранична...

Катерина Стојановска ќе глумела во нов холивудски филм со Џејмс ДинТ, МАрлин Брандо и Мерлин Монро. Во меѓувреме, таа се допишува со Мерлин Монро.

ЈАНЕ ПЕТРОВСКИ ПОТПИША ЗА ФЕНИ ИНДУСТРИЈане Петровски и официјално е нов член на Фени индустри откако попладнево го стави својот потпис на договорот со кавадаречкиот клуб. Раководството на Фени веќе извесно време беше во потрага по плејмејкер, а изборот на тренерот Малинков падна врз искусниот Петровски. Тој доаѓа во Кавадарци од редовите на Работнички, каде имаше „отворен договор“ да игра се додека не добие подобра финансиска понуда.

„Го договоривме трансферот на Јане Петровски, кој утре ќе дојде во Кавадарци и ќе се приклучи на нашите тренинзи. Баравме плејмејкер, а Петровски е играч кој не само што е квалитетен, туку е и голем професионалец кој дополнително ќе ја подобри атмосферата во нашиот тим. Задоволен сум од неговиот ангажман и верувам дека нема да му треба многу време за да се адаптира во новата средина“ – изјави Малинков за ЕКИПА.

Заминувањето на Петровски сигурно ќе претставува проблем за Работнички, со оглед на добрите игри што овој кошаркар ги прикажуваше за тимот од „Градски парк“.

Извор: Ekipa.mk

ВО КАВАДАРЦИ И РОСОМАН ЌЕ СЕ ПОШУМУВААТ 50 ХЕКТАРИ


Кавадарци и Росоман припремија површина од околу 50 хектари за претстојната есенска акција „Ден на дрвото, засади ја својата иднина", информираше Петко Ристовски, шеф по заштита на шуми во подружницата на Јавното претпријатие „Македонски шуми - Бор" од Кавадарци.


- Во овие две општини според планот, оваа есен ќе се посадат околу 200 илјади садници. Три хектари ќе бидат посадени во месноста „Калница" над игралиштето во селото Ваташа, 15 во „Тисовец" кај Возарци, 1 хектар на потегот меѓу мини централата кај манастирот во Моклиште и моклишката брана, како и 30 хектари во месноста „Велова чешма" меѓу селата Сирково и Мрзен Ораовец. На еден хектар ќе бидат посадени по околу 4 илјади садници, информираше Ристовски.

ПРЕДАНИЈА ОД ТИКВЕШИЈАТА: МАРКОВАТА КУЛА ВО КАВАДАРЦИ


Единствен сочуван споменик на културата од средновековниот период во општина Кавадарци, лоциран во централното градско подрачје е Марковата кула.Градена е од камен и малтер, чии sидови достигнуваат дебелина од 1м. По својата форма е четвртаста и достигнува височина од околу 20-тина метри. Таа е на пет ката. Првиот и вториот се без прозорци, а на четвртиот и петиот кат постојат и тоа со железни решетки. На јужниот sид од четвртиот кат поставен е отвор за одбрана, а на петиот, отвор за одвод на нечиста вода. Единствен пристап т.е. врата е на вториот кат, направен со камени скали.

НОВ РЕКОРД ВО КЛАДИЛНИЦА, ФАТИЛ 90.000 ЕВРАСо 20 динари фатил 30 натпревари и добил 10.710.669 динари или 90.000 евра, а тикетот е уплатен во Србија.

Кај нас рекордот го постигна Љубомир од Скопје кој пред неколку дена фати 50.000 евра.

БЕНЗИНИТЕ ПОСКАПУВААТ ЗА ПОЛОВИНА ДЕНАР


Цените на бензините и на Екстра лесното масло домаќинство од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергатика (РКЕ).Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,78, односно за 0,14 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62,50 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 64, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 38,50 денари за литар. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) останува непроменета, односно 49,50 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 0,526 денари за килограм се намалува малопродажната цена на мазутот М-1 НС и сега ќе изнесува 20,787 денари за килограм. Како причина за зголемувањето на цената на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 3,20 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 3,245 отсто повисокиот курс на доларот во однос на денарот.

Monday, November 16, 2015

КАРАТИСТИТE НА КК„УРБАН ИНВЕСТ„ СО НОВ УСПЕХ НА МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО СКОПЈЕ


На 15 ноември, 2015 година во Спортската сала на Факултетот за Физичка култура и здравје се одржа Меѓународниот натпревар 13 Ноември. 


На натпреварот учествуваа 261 натпреварувачи од 32 клубови од Македонија, Србија и Бугарија. Од КК Урбан Инвест учествуваше со бројна екипа. Карате клубот Урбан Инвест со освоени 15 златни, 10 сребрени и 11 бронзени медали се пласираше на првото место од 32 клубови. Покрај пласманот на првото место по број на освоени медали, КК Урбан Инвест доби пехар за најбројна екипа на натпреварот.

Sunday, November 15, 2015

УБЕДЛИВА ПОБЕДА НА "ФЕНИ ИНДУСТРИ" ПРОТИВ "БЕСТ"
Кавадарчани мечот го решија уште во првиот период кој го решија во своја полза со 38:16, а домаќинот беше убедлив и по вторите десет минути по кои стигна со водство од 58:25.

Во продолжението од натпреварот кога победникот веќе беше јасен Фени Индустри го намали темпото, но и во завршната четвртина од средбата успеа да ја зголеми предноста за конечна победа од 102:63.

Saturday, November 14, 2015

ЕДНО ЛИЦЕ ПОВРЕДЕНО ВО СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ КАВДАРАЦИ - НЕГОТИНО


Едно лице е полесно повредено во сообраќајната несреќа што се случи вечерва на регионалниот пат Кавадарци Неготино, потврди за МИА доктор Ѓерасим Петров од Службата за итна медицинска помош во Кавадарци. 


- Во сообраќајката учествувале две возила со неготински регистарски ознаки од кои едното изгубило контрола и се превртило при што застанало на кров. Едно лице е со лесна повреда. Во едниот случај се работи за таксист, а во другиот момче кое од Кавадарци се враќало за Неготино, рече Петров.

ВО КАВАДАРЦИ СЕ ОДРЖА 6-ТИОТ ФЕСТИВАЛ НА МЛАДО ВИНО НА ВВ„ТИКВЕШ“

Третиот викенд во ноември во Кавадарци се одржува Фестивалот на младо вино. Годинава на ред е 6-тиот.

Ова година Винарската визба „Тиквеш“прославува 130 години традиција на производство на автентични македонски вина,кои треба да се презентираат во светот.

СПОРТ: ФЕНИ ИНДУСТРИ ДОМАЌИН НА БЕСТ


Денеска се игра еден натпревар од шестото коло во кошаркарската Прва лига.


Фени Индустри го пречекува Бест во меч со кој се отвора шестата рунда во кошаркарскиот шампионат. Средбата се игра во салата Јасмин во Кавадарци, а почетокот е закажан за 18 часот.

Утре на програмата се два дуели, а најголем интерес предизвикува мечот во салата во Градскиот парк во кој Работнички е домаќин на Куманово. Дербито на шестото коло се игра од 17 часот.

Во вториот натпревар Кожув се соочува со Струмица, а средбата во Гевгелија почнува во 18 часот.

Шестото коло се заокружува на 18 овој месец, а МЗТ Скопје во салата на СЦ Јане Сандански игра против лидерот на табелата Карпош Соколи.

ФЕСТИВАЛ НА МЛАДО ВИНО


Традиционалниот Фестивал на младо вино ќе се одржи денеска во Кавадарци, на кој ќе се дегустираат вина од последната берба.Ова е шести по ред Фестивал кој го организира Винарската визба „Тиквеш“, а се одржува во годината во која одбележуваат 130 години.

70 ГОДИНИ ОД ПОСТОЕЊЕТО НА ГИМНАЗИЈАТА ВО КАВАДАРЦИ


Со посебна свеченост, вчера гимназијата „Добри Даскалов“ ја прослави 193 годишнината од раѓањето на својот патрон, прославениот македонски војвода од илинденскиот период, еден од водечките револуционери и предводници на македонскиот народ од Тиквешкиот крај во борбата за ослободување од долговековното турско ропство, но и 70 годишнината од постоењето на кавадаречката гимназија.

Friday, November 13, 2015

ВЕЛЕШКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО БАРА СООДВЕТНО ВИСОКА КАЗНА: Во среда пресуда за трикратното убиство во КавадарциПред една година Тони Станоев со огнено оружје ги уби родителите и сестрата на неговата сопруга во семејната куќа. Велешкото обвинителство не памети кога подигнало обвинение за вакво кривично дело. Ова меѓу другото го наведе во завршните зборови јавниот обвинител на денешната јавна расправа за случајот со трикратното убиство во Кавадарци.Јавниот обвинител побара обвинетиот да биде прогласен за виновен и соодветна висина на казната за вакво дело, а зборовите во целост ги поддржа и адвокатот на оштетените.

Thursday, November 12, 2015

ПРЕВЕНЦИЈА ОД ПРОВАЛНИ КРАЖБИ: Кавадаречката полиција ги едуцираше граѓаните како да се заштитат од провални кражби


Денес, одделението за превенција при Полициската станица од општа надлежност - Кавадарци, во склоп на кампањата за превенција од провални кражби, одржа трибина “Обезбеди го твојот дом“.Трибината се одржа пред комплексот згради помеѓу улиците „Цветан Димов“ и булевар „Македонија“, пред жителите од новиот центар на градот, каде во изминатиот период се регистрирани повеќе провални кражби.

ПОРАДИ ГОЛЕМ ИНТРЕС, ВЕЧЕРВА ВО КАВАДАРЦИ ПОВТОРНО - ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА “ЖЕНИДБА“Поради големиот интерес, Театарот при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци, вечерва, на 12 ноември 2015 од 20 часот ќе ја игра претставата “Женидба“, работена по текст на Н.В.Гогољ, а во режија на Драган Велјановски како гостин.

УТРЕ СЕДНИЦА НА СОВЕТ НА ОПШТИНА КАВАДАРЦИСоветот на општина Кавадарци во петок, 13 ноември, ќе ја оддржи редовната триесет и осма седница, на која на дневен ред се 18 точки.

Според дневниот ред, советниците ќе расправаат за Предлог одлуката за изменување и дополнување на Буџетот на Општина Кавадарци, кварталниот извештај за извршување на општинскиот буџет, предлог планот на програми и развој, предлогот програмата за изменување и дополнување на Програмата за уредување на градежното земјиште на просторот на Општина Кавадарци. 

ЗАНИМЛИВОСТИ

КУЈНА

МУЗИКА

ЕПРОСКОП