• Дали сте задоволни од работата на локалната самоуправа во Кавадарци?

  Ова истражување има за цел да се процени какво е мислењето на граѓаните и колку се задоволни од работата на локалната самоуправа во Кавадарци.

 • МАКЕДОНСКО-БУГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО: ИСКРЕНА ЦЕЛ ИЛИ БУГАРСКИ ТРОЈАНСКИ КОЊ ?!?“

  Во последно време, сведоци сме на отварање на некакви МБП (Македонско-Бугарско Пријателство) ограноци низ Македонија. Деновиве, се отвори огранок и во Кавадарци, па логично е...

 • ПОВИК ОД ОПШТИНА КАВАДАРЦИ ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ШТЕТИ ОД НИСКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

  Општина Кавадарци денеска ги повика земјоделците да пријават штети врз земјоделкските култури направени како резултат на ниските температури во...

 • КАВАДАРЧАНЕЦ ФАТЕН ОД ПОЛИЦИЈАТА ПРЕД ДА ГО ПРОДАДЕ ХЕРОИНОТ

  Полицијата поднесе кривична пријава против М.М.(28) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство ...

Saturday, October 31, 2015

СПОРТ: Фени индустри казнет со 14.000 денариВо релативно мирното трето коло од кошаркарскиот шампионат најлошо мина Фени индустри. Кавадарчани загубија добиен меч против Работнички, а згора на тоа ќе треба да платат и 14.000 денари како казна за однесувањето на своите навивачи во пресметката со скопскиот клуб.

АНКЕТА: РЕЧИСИ 100 ПРОЦЕНТИ ОД АНКЕТИРАНИТЕ ПАЦИЕНТИ СЕ ЗАДОВОЛНИ ОД РАБОТАТА НА ОПШТАТА БОЛНИЦА ВО КАВАДАРЦИЗадоволство искажале од медицинската помош што им ја пружиле лекарите и останатиот персонал, но и од условите во болничките соби.

„ Изминатиот период во болницата се инвестирани над 42 милиони денари за нова современа медицинска опрема, од кои најголем дел се набавени од Министерството за здравство , нов рентген апарат, хируршки стол со опрема, апарат за анестезија, биохемиски анализатори. Го изолираме просторот на рентген одделот за нов мамограф, а во најава се и апарати за неврологија нов ЕЕГ и ЕМГ “ - изјави Орце Ангеловски – Директор на болницата во Кавадарци.

СПОРТСКИ ВИКЕНД ВО КАВАДАРЦИСпортската сала „Јасмин“ и овој викенд е во центарот на вниманието на сите оние кои сакаат да ги бодрат кавадаречките спортски колективи.

Спортската програма ќе започне во сабота во 11 часот и 30 минути, за кога е и закажан стартот на натпреварот од М-16 машката кошаркарска лига помеѓу Фени Индустри и Јуниор. 

ЦРН МРШОЈАДЕЦ НАД КАВАДАРЕЧКОТО НЕБОСо неизмерна возбуда сакам да информирам дека денеска, после десет години, на Македонското небо повторно се појави црн мршојадец(Aegypius monachus). Вака ни рече денеска Емануел Лисичанец од Кавадарци, од Здружението за зачувување на природата, “Аквила” од овој град.

Thursday, October 29, 2015

ПУШТЕНИ ВО РАБОТА 5-те МАЛИ ХОДРОЦЕНТРАЛИ НА ХМС „БОШАВА“На пригодна свеченост која денеска се одржа во село Ваташа, каде е сместена петтата хидоцентрала на реконструираниот водоснабдителен систем ХМС "Бошава", беше означен стартот за редовно работење на овој капитален објект вреден 20 милиони евра.

КАВАДАРЧАНЕЦ ДОБИ НА ЛОТО: СО 60 ДЕНАРИ ДО 4.000 ЕВРА84 Коло на НовоЛото 7/34 донесе добивка 6+1 , вредна 241.566,50 денари. Среќниот добитник овој пат пристигна од Кавадарци во просториите на Државна лотарија на Македонија. Своите среќни броеви ги распоредил во 4 комбинации и уплатил вкупно 60 денари, во за него, среќното место СИГМА во Кавадарци.

СЕ МЕНУВА НАЧИНОТ НА ПОЛАГАЊЕ ЗА ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА ВО МАКЕДОНИЈАЗаконот за безбедност во сообраќајот содржи неколку измени во споредба со претходните правила, за автошколите и кандидатите за возачи. Секое возило на автошколите мора да има вклучено камера, која ќе го следи текот на оспособувањето на кандидатот за возач, како и подготвеноста и техниката на самиот возач-инструктор.

ГОЛЕМ ИНТЕРЕС НА РОДИТЕЛИТЕ ЗА ЗГРИЖУВАЊЕ ДЕЦА ВО ДЕТСКАТА ГРАДИНА ВО КАВАДАРЦИСтотина дечиња од Кавадарци се на листата за чекање за прием во градинката “Рада Поцева” од овој град, информира директорката Снежана Ганчева.

- Бројката на дечиња кои чекаат прием во градинка се намали за 40 откако од први септември започна со работа објектот во селото Ваташа, рече Ганчева. 

Wednesday, October 28, 2015

ГУМЕНИТЕ ЛАСТИЧИЊА СЕ КАНЦЕРОГЕНИ!?Британија ги повлече од продажба ластичињата за правење на популарните алки поради канцерогени хемикалии.

Британската фирма “Ентертејнер“, најголемиот ланец продавници за играчки во Велика Британија, ги повлече од продажба ластичињата за правење на популарните алки и ситни играчки откао е откриено дека содржат канцерогени хемикалии.

ПРИЈАТЕЛИТЕ ГИ ИЗБИРАМЕ СПОРЕД НИВНИТЕ ГЕНИИстражувањата на американските научници од Универзитетот во Калифорнија и Универзитетот Јеил покажаа дека пријателите ги избираме според нивните гени, особено оние кои имаат влијание на нашето однесување и оти сме генетски послични со своите пријатели отколку со странци.

„Изненадува фактот дека пријателите генетски се послични едни со други отколку што сме очекувале и оти по генетските фактори сме како роднини во четврто колено, објасни генетичарот, Џејмс Фоулер од Универзитетот во Калифорнија.

ЗОРАН БАЊАНСКИ: ДРЖАВАТА ИМА ОБВРСКА ДА ДАДЕ ОДГОВОР ЗА ЗАГАДУВАЊЕТО ВО КАВАДАРЦИ

Зоран Бањански, советник во Совет на Општина Кавадарци од СДСМ, на својот фејсбук профил реагираше за алармантната состојба со загадувањето во Кавадарци.

Едно можам со сигурност да тврдам, а тоа е дека државата е една и единствена која има обврска да даде одговор на прашањата околу загадувањето. Ако државата неможе да дефинира кој е "трујачот" и неможе да го отстрани, тогаш "трујачот" е посилен од државата, потенцираше Бањански.


Zosto ne se tretira prasanjeto za zagaduvanjeto vo Kavadarci.Prvo: Koj zagaduva?Vtoro:Koj treba da odgovori na...
Posted by Zoran Banjanski on среда, 28 октомври 2015

ЗАВРШИ ИЗГРАДБАТА НА ПЕТТЕ МАЛИ ХИДРОЦЕНТРАЛИ НА СИСТЕМОТ „БОШАВА“


Извршена е комплетна реконструкција на постоечкиот канал од хидросистемот „Бошава” кој се „храни” со вода од истоимената река и изградени се пет мали хидроцентрали кои имаа пробно работење. Свеченото пуштање на централите во погон е закажано за во четврток.

СТАРТУВА ФЕСТИВАЛОТ НА НОВИОТ ГЕРМАНСКИ ФИЛМ


Во Кавадарци со прикажувањето на филмот "Роден во болка", започна најновото 11-то издание на новиот германски филм, кој на кавадарчани ке им ја понуди најновата современа програма на седмата уметност која се произведува во СР Германија.

На отварањето во полната сала на Домот на културата првата филмска проекција беше проследена од ученици од Лозаро-Шумарското училиште „ЃорчеПетров“ и Гимназијата „Добри Даскалов„.

Tuesday, October 27, 2015

СО ДОНАЦИЈАТА НА РОТАРИ КЛУБОТ ПОДОБРЕНИ УСЛОВИТЕ ЗА РАБОТА НА НАРОДНА ТЕХНИКА ОД КАВАДАРЦИ


Во Народна техника од Кавадарци со средства кои ги обезбедија Ротари клубот од Кавадарци и нивните пријатели во висина од 700.000 денари се изврши промена на: прозорите со нова ПВЦ Столарија, сопромена на подовите, со заменета опремата, со промена на електричната инсталација со постравување на штедливи лед светилки, и извршено темелно молерисување.

Со тоа целосно е променет ликот и фукционалноста на овој простор. 

СКОПЈЕ, ТЕТОВО И КАВАДАРЦИ ЕНОРМНО ЗАГАДЕНИ

Синоќа воздухот беше многу загаден во скопско Лисиче, Тетово и Кавадарци.Тоа го покажаа мерните станици за квалитет на воздухот објавени на веб страната на министерството за животна средина. Штетните ПМ10 честички во овие општини беа неколку пати над дозволената граница, односно индексот на загадување беше многу висок. Малку помала концентрација но со голема загаденост се и Центар, Карпош, Гази Баба, Битола и Кичево.

КАВАДАРЧАНИ НАЈУСПЕШНИ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ВО СТРЕЛАЊЕСтрелачкиот клуб од Кавадарци беше најуспешен во екипен и поединечен пласман на Државното првенство во стрелање со војничка пушка 7,9 милиметри, кое викендов се одржа во Штип, информираше денеска Благој Пешиќ, тренерот и претседател на клубот „Кавадарци”.

САЕМ НА КНИГА ВО КАВАДАРЦИ


По повод месецот на книгата, вчеравечер, 26-ти октомври, во Кавадарци беше отворен осмиот Саем на книгата, кој традиционално го организира Градската библиотека „Феткин”...Саемската манифестација ќе трае до сабота до кога ќе се претставуваат издавачките куќи „Култура“, „Три“, „Ѓурѓа“, „Матица македонска“ и „Просветно дело“. Книгите се нудат по саемски цени.

– Се работи за редовна програмска активност со која Библиотеката во Кавадарци ја остварува визијата и мисијата како културно-информативен центар во кој се добива првата информација, место каде се остваруваат културните потреби и желби на граѓаните, рече Трајанка Атанасова, директор на „Феткин”.

Thursday, October 22, 2015

СО ПРЕДОЛГОТО КОРИСТЕЊЕ МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ДО ХОРМОНАЛНО НАРУШУВАЊЕ, МИГРЕНА И ДЕПРЕСИЈА


Интензивното користење мобилен телефон предизвикува сериозни здравствени проблеми, предупредуваат експерти.Според магазинот „Економист“, младите луѓе на возраст од 16 и 24 години поминуват околу четири часа дневно над телефонот, односно со главата навалена нанапред и со наведнати раменици.

Таа положба може да предизвика сериозно оштетување на ’рбетот и вратот, предупредува австралискиот киропрактичар, Џејмс Картер.

ОПШТИНА КАВАДАРЦИ: ЕФЕКТИ ОД ШТЕДЛИВОТО УЛИЧНО ОСВЕТЛУВАЊЕОпштина Кавадарци меѓу првите во Македонија го реализираше проектот за воведување нов систем во Јавното улично осветлување. Преку јавно приватно партнерство во изминатите три години беше извршена целосна замена на конвенционалните живини светилки со современи ЛЕД штедливи и еколошки светилки. Притоа во мрежата на претходното јавно осветлување каде имаше близу 2.200 улични свтилки, со системот на осовременување беа поставени нови дополнителни 550 сијалични места на кои исто така се вградиа ЛЕД светилки.

ТЕАТАР: ВЕЧЕР "ЖЕНИДБА" ПОВТОРНО ПРЕД КАВАДАРЧАНИТеатарот при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци, вечер, на 22 октомври 2015 од 20 часот ќе ја игра претставата “Женидба“, работена по текст на Н.В.Гогољ, а во режија на Драган Велјановски како гостин.

ТИПОВИ ЛУЃЕ КОИ СЕ ОТРОВНИ ЗА ВАС


Луѓето често се грижат за храната што ја јадат – за тоа дали овошјето и зеленчукот се прскани, дали месото е здраво и од каде доаѓа, дали водата што ја пијат е здрава, дали во воздухот има токсини, и се трудат во своето тело да внесуваат што е можно помалку отрови во своето тело, но што е со токсичните луѓе во нашето опкружување?Секој познава барем две такви личности. Можеби живеете, работите или се дружите со нив. Токсичните луѓе ја црпат вашата енергија и си играат со вашето ментално здравје.

И токму како со кој било отров, така и контактот со овие луѓе би требало да биде сведен на минимум за да се заштитите.

КАВАДАРЕЧКИ БИСЕР: ВО ТРКА ЗА ПРИБИРАЊЕ НА ГРОЗЈЕ (ФОТО)

Во трката да се прибере грозјето што е останато по лозињата пред така да испопаѓа на земјата и ли да се скапе, мора да се побрза небирајќи средства и начини. А и зошто пак да не се сваре уште 10 кила ракија.


Важно е дека кацига имаме, во случај да не застане полиција.

„КОЖУВЧАНКА“ И „ЖИТО МАРКЕТИТЕ“ ДОНИРАА НОВИ АПАРАТИ НА КЛИНИКАТА ЗА ГИНЕКОЛОГИЈА


Клиниката за гинекологија доби донација од нови апарати за дезинфекција на раце, по кампањата која ја спроведоа Кожувчанка и Жито Маркетите – „Со мал дел до голема цел“.„Нашата болница секогаш има потреба од нови апарати. Овој пат, апаратите за хигена што ни ги овозможија Жито Маркети и Кожувчанка, потпомогнати од граѓаните, ќе ни бидат од голема корист имајќи предвид дека во ваква установа како нашата, хигената секогаш треба да биде на високо ниво. Голема благодарност до двете компании кои несебично и безрезервно се ангажираа да се подобрат условите во нашата болница“, изјави Д-р Марија Хаџи Лега, директор од Клиниката за Гинекологија и Акушерство во Скопје.

ПРИЈАВА ЗА КАВАДАРЧАНЕЦ ЗА КРАЖБА НА ДРВА


Велешката полиција поднесе кривична пријава против В.Н.(22) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело кражба.На 3 октомври од страна на полициски службеници сопрен е камион цитроен што се движел кон Кавадарци, а од извршен преглед во камионот се пронајдени 1,54 кубни метри дрва бесправно исечени.

ЗАГРИЖУВАЧКА Е СОСТОЈБАТА КАЈ СЕЛСКИТЕ ВОДОВОДИ ВО КАВАДАРЕЧКО И РОСОМАНСКО


Исправна е водата за пиење од регионалниот водовод Лукар, но загрижувачка е состојбата кај селските локални водоводи во кавадаречко и росоманско, информира денеска д-р Трајче Ризов, специјалист по хигиена и раководител на кавадаречката поздрачна единица на Јавната здравствена установа Центар за јавно здравје Велес.Според Ризов, кавадаречкиот Центар редовно ги следи квалитетот и микробиолошката исправност на водата за пиење во општина Кавадарци и Росоман како на градскиот водовод Лукар, така и на селските локални водоводи. Секој месец имаат одреден број мостри вода од градската мрежа по договор со ЈП „Комуналец“ и одреден број т.н теренски мостри од локалните селски водоводи, како од селата од Бошавијата, така и од селата во Црноречието кои се по Програма за превентивна здравствена заштита на населението од заразни болести.

ДАЛИ ТУШИРАЊЕТО СО ВРЕЛА ВОДА Е ЗДРАВО?По напорниот и стресен ден на работа, ништо не може да ве опушти како туширањето со топла вода.

Многу луѓе сакаат да се тушираат со многу топла вода, особено кога надвор е ладно. Меѓутоа тоа може да и наштети на кожата.

„Топлата вода ја лишува кожата од природните масла што доведува до сува кожа, чешање и евентуално егзема“, изјави д-р. Шах, дерматолог од Њујорк и додаде дека жешката вода при туширање може дури да ја избледи и бојата на фарбаната коса.

КАВАДАРЕЧКИ ИЗУМ: МАГАРЕ СО КРИЛА ПРОИЗВЕДУВА СТРУЈА


Изумот е наречен Пегаз, именуван по крилестиот коњ од митологијата. Тој беше дизајниран од страна на уметникот Филимон, и дизајнерот Амауд Верли од Франција.


Магарето е позајмено од Анѓел од Ваташа, ентузијаст човек. Додека тој работи на неговите ниви по ридовите во Моклиште, магарето со „големи крила“, две соларни панели монтирани на неговата седло, си пасе и произведува струја. Жителите се поканети да ги поврзат нивните електрични апарати на ова дарежливо животно: мобилен телефон, батерија автомобил, радио, фен за коса.

Wednesday, October 21, 2015

ВЕЧЕРВА ГЛЕДАЈТЕ СПЕКТАКУЛАРЕН МЕТЕОРСКИ ДОЖД


На областите каде што има слабо осветлување, ноќеска и рано наутро ќе можете да гледате голем број на „ѕвезди кои паѓаат“ наречени Ориониди.Дождот се состои од остатокот од Халиевата комета која последен пат орбитираше околу земјата во 1986-та година и нема да можеме да ја видиме до 2061-ва година.

Сепак, секоја година во втората половина од октомври месец Земјата минува низ остатоците од кометата, па небото ќе биде осветлено од вистински дожд на метеори. Оваа година се претпоставува дека околу 5-6 часот наутро по средноевропско време ќе летаат од 10 до 20 метеори на час.

ДЕНЕСКА ПОЧНЕТЕ СО НОВА РАБОТА, УТРЕ ДРУЖЕТЕ СЕ – КОЈ ДЕН ЗА ШТО Е?Постои верување, дека планетите имаат влијание врз деновите во седмицата и секој ден е поволен за различни нешта.

НАСТАП НА АЛЕКСАНДРА МИХОВА ВО МУЗИЧКО РЕАЛНО ШОУ "НА ИСТА АДРЕСА"Погледнете го насапот на Александра Михова по седумдневните подготовки во македонското музичко реално шоу "На Иста Адреса".

ФЕЈСБУК ОТСЕГА ЌЕ ВЕ ИЗВЕСТУВА АКО НЕКОЈ ВЕ ШПИОНИРАСоцијалната мрежа „Фејсбук” најави дека ќе ги известува корисниците кога ќе детектира дека шпионски агенции ги пробиваат нивните пораки.

Фејскбук ќе испраќа нотификации на корисниците на чии профили има сомнителни активности, дури и ако се работи за шпионажа од Власта на матичните држави.

СЕ МЕНУВА АСФАЛТОТ НА ДЕЛ ОД УЛИЦАТА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“


Погодните временски услови пред крајот на градежната сезона се користат за реализација на позиции од програмата за комунално уредување во Кавадарци. 


На улицата „Гоце Делчев“ во Кавадарци на потегот меѓу семафорите над гимназијата „Добри Даскалов“ се изведуваат активности за отстранување на оштетениот асвалт со гребење.

ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈОТ КАЈ ГРАДСКОПоради снимање на францускиот филм “A Fond” денеска од 5 до 18 часот ќе биде затворен делот од автопатот од мотелот „Македонија“ до Градско, соопшти АМСМ.

Од „Мануфактура” продукција најавуваат дека во посочениот период сообраќајот ќе се пренасочува по стариот пат со соодветна сигнализација.

Извор: ДУМА.мк

БЕЗ КОМЕНТАР: ДОБРО УТРО КАВАДАРЦИ (ФОТО)


ФОТО: www.facebook.com/acejkov                                                         20-октомври-2015

ДАЛИ СЕДЕЊЕТО СО ПРЕКРСТЕНИ НОЗЕ Е ЛОШО ПО ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ?


Седењето со прекрстени нозе подолго од половина час е лошо за грбот, предупредуваат германските лекари.


Ако веќе и седите со прекрстени нозе, тогаш подобро е одвреме-навреме да ја промените нивната положба, онаа нога којашто била горе да ја ставите доле обратно, иако тоа некои и рефлексно го прават, објаснува германскиот ортопед Рејнхард Шнајдерхан, претседател на здружението кое го промовира здравјето на ‘рбетот во Минхен.

„Најважно е при седењето честата промена на положбата“, истакнува др Шнејдерхан.

ХУМОР: СВАДБА | K15А и плус богати сме куќа иаме, додуша лепенка е... ама унатре иаме тросек, двосек, тамбуретки...

Tuesday, October 20, 2015

„ГУГЛ“ ГИ ЗАМАТИ ФАШИСТИЧКИТЕ ЗНАМИЊА ВО БИТОЛА


Пред десеттина дена јавноста во Македонија, особено во Битола беше разбранувана, откако со опцијата „Гугл Стрит Вју“ виртуелно шетајќи низ Битола, во центарот на градот на улицата „Свети Кирил и Методиј“ можеа да се видат знамиња со кукаст крст.


Иако повеќето битолчани знаеја дека се работи за снимањето на филмот „Ослободувањето на Скопје“ на Раде Шербеџија, не беше сеедно што другите ќе помислат кога ќе ги видат фашистичките знамиња развеани низ улиците низ Битола во 21 век. Реагираа не само битолчани, туку и останатите граѓани на Македонија, но и странците.

СДСМ ВО КАВАДАРЦИ СО ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА


Претставници на СДСМ вчера беа помеѓу граѓаните на Кавадарци.

Претседателот на комисијата за екологија на СДСМ, Пеце Мирчески, во разговор со кавадарчани изјави дека има решение и за загадувањето од Фени, само треба добра волја. Соодветна инвестиција во еколошки филтри по европски стандарди и проблемот ќе биде решен. Ние тоа ќе го направиме, додаде Мирчески.


- Тука сме да ги чуеме вашите проблеми, вашите маки и заедно да најдеме решенија, да си помогнеме. Визијата за подобра и поуспешна Република Македонија заедно ќе ја градиме и заедно ќе се избориме за подобар живот, рече Мирчески.


ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА-КАВАДАРЦИ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ГЛАДТАПо повод 16. Октомври - Меѓународен ден на гладта, вработените од Комерцијална банка Кавадарци и оваа година подготвија 30 пакетчиња со основни прехрамбени артикли за лицата со посебни потреби од Дневниот центар и од посебните паралелки при ООУ Страшо Пинџур.

ЈОГУРТОТ СОДРЖИ 4 ОПАСНИ СОСТОЈКИ КОИ ГИ НЕМА НА ДЕКЛАРАЦИЈАТА
Јогуртот е омилена ужина за милиони луѓе, освежителен е, полн со корисни бактерии и витамини, но сепак, дали навистина знаеме што се содржи тој?

Неодамна се појави нов извештај од Институтот Корнукопија кој ја критикува модерната прехрамбена индустрија. Тие тврдат дека лесно може да се случи да купите јогурт со преголема количина на неиспитани адитиви.

Шокантното откритие на Институтот Корнукопија го свртува вниманието на штетните состојки кои не се означени на амбалажите.

ИМАШЕ ПОЛОВИНА ТОН, А ПОТОА ОСЛАБЕ И ОБЛЕЧЕ БИКИНИ


1

Во најлошиот период од својот живот 38 годишната Катрина Раифорд со својте 453 килограми беше најдебелата жена во светот. Заради својата тежина беше приморана да лежи во кревет, а сега ја преполови својата тежина и ги купи првите бикини. Таа денес има нова цел да собере околу 10.000 долари за да може да направи липосукција.

ОПШТИНА КАВАДАРЦИ: ЈАВЕН ПОВИК

ЈАВЕН ПОВИК за прибирање на барања за користење на средствата од Буџетот на Општина Кавадарци за 2016 година, наменети за финансирање на проекти и програмски активности на здруженија и фондации.


Распределбата на средствата од Буџетот на Општина Кавадарци за 2016 година наменети за финансирање на проекти и програмските активности на здруженија и фондации, ќе се врши согласно Кодексот на добри практики за финансиска поддршка на здруженија на граѓани и фондации (“Службен весник на РМ”, бр. 130/07). 

Сите заинтересирани Здруженија и Фондации своите предлози треба да ги достават до Општина Кавадарци, Сектор за локален економски развој. Средствата се однесуваат за планирани активности и проекти за период до крајот на 2016 година. Средствата ќе се обезбедат од Буџетот на Општина Кавадарци за 2016.

130 ГОДИНИ ОД ПРВАТА ВИНАРСKА ВИЗБА ВО МАKЕДОНИЈАПарите за откупеното грозјето веднаш по мерењето им се исплатувале на лозарите, покрај другото, и од суеверие дека виното може да скисне ако не е платено грозјето, раскажува директорот на кавадаречкиот музеј Петре Kамчевски, за винарската визба на семејството Велкови од Kавадарци. Таа е прва во Македонија, била формирана во 1885 година, а деновиве се навршија 130 години од нејзиното формирање во центарот на градот од страна на семејството на Александар Велков.

ПРОМОЦИЈА НА “АЛМАНАХ БР.4-2015“ НА ЗДРУЖЕНИЕТО НА ПИСАТЕЛИ “ТИКВЕШКИ ЦВЕТОВИ“


Во среда, на 21 октомври 2015, со почеток од 19 часот, во Галеријата при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци, ќе се одржи промоција на “Алманах бр.4 - 2015“ на Здружението на писатели “Тиквешки цветови“ од Кавадарци.Новиот “Алманах бр.4 - 2015“ содржи нови поетски творби на 17 кавадаречки поети и е можност на едно место да се прочитаат нивните нови песни.

Промоцијата е во рамките на манифестацијата “Кавадаречка културна есен 2015“

ВО ВАШИТЕ ЦРЕВА СЕ НАОЃААТ ДУРИ 15 КИЛОГРАМИ ОТРОВ – ЕВЕ КАКО ДА ГО ИСФРЛИТЕЗа лечење од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузина, фекални наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева минуваат околу 100 тони храна и 40.000 литри течности, што доведува до заклучок дека во стомакот се наталожуваат 15 килограми фекални наслаги токсичен отпад. Тие ја тураат нашата крв и нанесуваат на нашиот организам непоправлива штета.

Карикатура: ИЗБОРНА КАМПАЊАЦрта и пишува: Саша Димитријевиќ
Извор: www.belami.rs

КАКО ДА ГО ИЗЛАДИТЕ ВАШИОТ КОМЈУТЕР

Проблемите со греењето на вашиот комјутер може да се средат на многу едноставен начин.


Човекот што го направил овој хумористичен туторијал, очигледно има креативна фантазија.
Можеби и вие на овој начин ќе успеете да го изладите компјутерот, но не ви гарантираме дека после оваа постапка уредот ќе функционира беспрекорно.

УТРЕ БОЕВО ГАЃАЊЕ НА ВИТАЧЕВО


Од полициска станица од општа надлежност Кавадарци информираат дека утре со почеток од 8 часот во месноста Витач, поточно во непосредна близина на контролната станица на ШС „Бор“ Кавадарци ќе биде спроведено испукување на огнено оружје во вркса со имплементација на Законот за оружје.Се апелира до граѓаните во наведениот период и место да не се движат како не би дошло до несакани последици.

Извор: КТВ

Monday, October 19, 2015

ОДЛОЖЕНО СУДЕЊЕТО ЗА ТРОЈНОТО УБИСТВО ВО КАВАДАРЦИ


Процесот не се одржа бидејќи не дојде вештакот Антони Новотни, а новото рочиште е закажано на 9 ноември, на годишнината од настанот
Велес - Рочиштето од судскиот процес за тројното убиство во Кавадарци не се одржа. Во Основниот суд во Велес се чекаше доаѓањето на вештото лице д-р Антони Новотни, но, бидејќи тој не дојде судењето беше одложено. Ова е негово второ отсуство од процесот каде се бара да сведочи за психичката состојба во која бил обвинетиот Тони Станоев кога го сторил делото. Новиот термин за судењето е закажан за 9 ноември.

Одолговлекувањето на процесот ги разлути блиските на убиените кои велат дека секое рочиште и соочување со обвинетиот за нив е нова животна драма.

КК „УРБАН ИНВЕСТ“ НА „БЕЛГРАДСКИ ПОБЕДНИК“ СО ПОВЕЌЕ МЕДАЛИ

На 17 октомври 2015 година, во Белград, Србија се одржа Меѓународниот турнир „Белградски победник 2015".


На натпреварот учествуваа 1.250 натпреварувачи од 100 клубови и 9 држави. 

Од КК „Урбан Инвест“ настапија: Владанка Аврамова, Моника Коцх, Лили Маневска, Петар Аврамов, Никита Николоски, Лазар Стоев, Александар Стојков, Данка Стојкова, Мелани Богева, Звонко Николоски, Филип Гурев, Благоја Трајков, Димитар Станоев, Стефанија Грозданова, Марија Трајкова и Анастазија Ристов. 

ЗАНИМЛИВОСТИ

КУЈНА

МУЗИКА

ЕПРОСКОП