• Дали сте задоволни од работата на локалната самоуправа во Кавадарци?

  Ова истражување има за цел да се процени какво е мислењето на граѓаните и колку се задоволни од работата на локалната самоуправа во Кавадарци.

 • МАКЕДОНСКО-БУГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО: ИСКРЕНА ЦЕЛ ИЛИ БУГАРСКИ ТРОЈАНСКИ КОЊ ?!?“

  Во последно време, сведоци сме на отварање на некакви МБП (Македонско-Бугарско Пријателство) ограноци низ Македонија. Деновиве, се отвори огранок и во Кавадарци, па логично е...

 • ПОВИК ОД ОПШТИНА КАВАДАРЦИ ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ШТЕТИ ОД НИСКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

  Општина Кавадарци денеска ги повика земјоделците да пријават штети врз земјоделкските култури направени како резултат на ниските температури во...

 • КАВАДАРЧАНЕЦ ФАТЕН ОД ПОЛИЦИЈАТА ПРЕД ДА ГО ПРОДАДЕ ХЕРОИНОТ

  Полицијата поднесе кривична пријава против М.М.(28) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство ...

Thursday, March 31, 2016

СПЕКТАКЛ ВО НЕДЕЛА: Второ полувреме од дербито помеѓу лутите ривали ФК Вардар Неготино и ГФК Тиквеш од КавадарциВо недела на градскиот стадион во Неготино ќе се одигра второто полувреме од дербито помеѓу лутите ривали ФК Вардар Неготино и ГФК Тиквеш од Кавадарци.

Wednesday, March 30, 2016

ВИНО – СО КОЈА ХРАНА ТРЕБА ДА ГО КОМБИНИРАТЕ И ЗОШТО ТРЕБА ДА ГО ПИЕТЕ СЕКОЈ ДЕН
Што е јадењето по ароматично, виното мора да биде појако … Ова е само едно од правилата кое ви го откриваме од царството на вината. Научете дали доброто вино мора да биде скапо и со кое јадење кое вино се пие.

ОТКРИЕНИ ДВЕ КАМЕНИ КОРИТА ЗА ГМЕЧЕЊЕ ГРОЗЈЕ ВО КАВАДАРЕЧКОНа локалитетот Девол во непосредна близина на кавадаречкото село Раец, денеска пред медиумите беа претставени две нови камени корита од римскиот период, кои се доказ за многувековната традиција за преработка на грозје во Тиквешијата. Локалитетот се наоѓа на околу 410 метри надморска височина.

Tuesday, March 29, 2016

ПРОДОЛЖУВА КАМПАЊАТА ПРОТИВ УПОТРЕБАТА НА ДРОГАЕдукативна трибина во организација на Полициска станица Кавадарци и Општинскиот Совет за превенција од малолетничко претапништво, беше оддржана во ООУ Гоце Делчев -Кавадарци.

ПРОМОЦИЈА НА ЗБИРКАТА ВИЦОВИ “ЛАКРДИИТЕ НА ПАЈА“


Во петок, 1 април, во Салата на Дом на култура “Иван Мазов – Климе“ Кавадарци, со почеток од 19 часот, ќе се одржи промоција на втората книгата, збирка вицови “Лакрдиите на Паја“, на една од последните вистински урбани легенди на Кавадарци – Златко Вузевски Паја.


На промоцијата ќе настапат познати кавадаречки музичари, актери, радио водители и колумнисти, долгогодишни соработници и пријатели на авторот Златко Вузевски Паја. Специјален гостин на вечерта е еден од најпознатите кавадарчани воопшто - Љупчо Каров Бубо.

ВО КАВАДАРЦИ СЕ ОДРЖА УСПЕШНА СЛЕМ РАБОТИЛНИЦАВо саботата, на 26 март 2016, во просториите на Хотел “Уни Палас 2“ и Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци се одржа целодневниот поетски и арт хепенинг кој кулминираше во Салата на Домот на културата со Поетри - Слем натпревар Кавадарци 2016.

ДВЕ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈКА КАЈ КАВАДАРЕЧКО РАЕЦДве лица се повредени во сообраќајна несреќа која вчера се случи на кај кавадаречкото село Раец, на магистралниот пат Градско-Прилеп.

Monday, March 28, 2016

КАРАТИСТИТЕ НА „УРБАН ИНВЕСТ“ ОД КАВАДАРЦИ ОСВОИЈА 25 МЕДАЛИ ВО ЦРНА ГОРАДевет златни, седум сребрени и девет бронзени медали освоија каратистите од карате клубот „Урбан инвест" од Кавадарци, на меѓународниот турнир „Плевље опен 2016", кој се одржа во Црна Гора.

Sunday, March 27, 2016

МИРИСОТ НА МИНАТОТО (ФОТО)


Фотографии кои барем за миг можат да не вратат во минатото, време во кое нештата имаа смисла, допир, мирис и вкус.

Saturday, March 26, 2016

НЕВЕРОЈАТНО: ТЕЛОТО МОЖЕ ДА ЈА ПРЕДВИДИ ИДНИНАТА И ДА ВЕ ВРАТИ ВО МИНАТОТО


Вашето срце може да ја превиди иднината, очите ја откриваат состојбата на организмот, додека сетилото за слух и мирис може да ве врати во минатото.
Дали сте знаеле дека вашето тело може да ја предвиди иднината, да ви го спаси животот и да ве врати во минатото. Ако не верувате, прочитајте го текстов и уверете се во овие факти за тоа што може телото да го направи. 

ХУМОР: НА ПАЧА КАЈ... | К15 (ВИДЕО)Денеска се наоѓаме кај познатото кавадаречко семејство на господинот Перо - В'к....

ОД УТРЕ ЛЕТНО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО – СТРЕЛКИТЕ ЕДЕН ЧАС НАПРЕДСо поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред утре во 2 часот наутро почнува летното сметање на времето. Часовниците ќе се поместат за еден час нанапред, односно времето во два часот ќе се смета како три часот.

Friday, March 25, 2016

30 ПРАШАЊА КОИ ЌЕ ВИ ГО ОСЛОБОДАТ УМОТ


Кога некој ќе ви побара совет, често најдобро нешто што можете да го направите е да им ги поставите вистинските прашања и така да им помогнете сами да дојдат до заклучокот.


А, што кога вам ви е потребен совет? Благодарение на книгата "Ако... прашања за играта на животот", ова е листата на прашања кои ќе ви помогнат да го ослободите умот.

ТИКВЕШКИТЕ ВИНА ПРЕЗЕНТИРАНИ НА САЕМ ВО ДИЗЕЛДОРФДевет македонски винарии трет ден се дел од интернационалниот саем за вино „Провајн“ што до 16 овој месец се одржува во германскиот град Дизелдорф. На македонскиот национален штанд, винариите „Тиквеш“, „Сковин“, „Стоби“, „Далвина“, „Бовин“, „Камник“, „Езимит“, „Попов“ и „Сопот“ ги презентираа своите вина пред дистрибутери, увозници и други професионални купувачи на вино од светот. 

ФОТО: КАВАДАРЕЧКАТА СТАРЛЕТА ГО ЗАПАЛИ ФЕЈСБУК СО ОГРОМНОТО ДЕКОЛТЕПознатата старлета Нена Мачка од Кавадарци важи за една од ретките која објавува фотосесии, овој пат таа повторно ги израдува своите фанови.

ФЕНИ УБЕДЛИВ ПРОТИВ КОЖУВ ВО ГЕВГЕЛИЈАФени Индустри славеше со 87:72 на гостувањето против Кожув во дуелот од 22. коло на Првата кошаркарска лига.

ЗОШТО СТАВААТ ШТИПКИ НА КЛИМИ ВО АВТОМОБИЛИТЕ ?!?Се сеќавате ли на дрвените штипки?

Овие штипки некогаш беа забава за децата, но и гаранција за чиста гардероба. Меѓутоа излезе дека тие може да послужат и за некои други работи.

СДСМ ОД КАВАДАРЦИ СО РЕАКЦИЈА: За директор на средно училиште поставен осуденик за насилство врз ученикСоопштение од СДСМ Кавадарци:

Хаосот од криминалните политики во образованието од страна на ВМРО-ДПМНЕ постои и во Кавадарци, на штета на учениците.

За директор на средното општинско земјоделско – шумарско училиште Ѓорче Петров е поставен Благој Димитров, против кого е донесена предуда за физички напад на ученик.


Извор: БРИФ

ТРЕТ ДЕН ШТРАЈК НА СУДСКИТЕ СЛУЖБЕНИЦИПротестот го почнаа пред Сојузот на синдикатите, потоа пред Собранието, Министерството за правда и за инфроматичко општество и администрација и Владата на Република Македонија.

ТЕСТИРАЈТЕ ЈА СВОЈАТА МОЌ НА ЗАБЕЛЕЖУВАЊЕ


Само 3% на луѓе виделе повеќе од 13 тигари на сликава. Дали сте и вие меѓу нив?Оваа слика за брзо време го освои интернетот. Проверете ја својата способност за забележување и тестирајте го својот вид.
На прв поглед забележувате само 4 тигари, но ги има многу повеќе.

ВЕЛЕШАНЕЦ ВО КАВАДАРЦИ КУПУВАЛ СО ФАЛСИФИКУВАНИ ЕВРА
Полицијата поднесе кривична пријава против Б.П. (22) од Велес поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела фалсификување пари и фалсификување пари во обид.

ПОСЕТА НА ФАБРИКАТА ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ВОДА КОЖУВЧАНКА ВО С.МРЕЖИЧКО (ФОТО)


Во рамките на неделата на екологијата во организација на ЕД Тисовец ученицитеод III, V, VII и IX одделение од ПОУ Страшо Пинџур од с.Возарци беа во посета на фабриката за производство на вода Кожувчанка во с.Мрежичко.

ЗАКОНСКИ ОГРАНИЧУВАЊА ЗА ВОЗАЧ-ПОЧЕТНИКСогласно одредбите од Закон за безбедност на сообраќајот на патиштата, возач-почетник е секој возач на возило во период од две години, по добивањето на возачката дозвола, независно дали дозволата ја добил во Република Македонија или во странство. Како возач-почетник се смета и возач на возило во периодот од две години по добивањето на возачката дозвола од одредена категорија, независно дали поседува возачка дозвола за друга категорија.

ПРОМОЦИЈА НА "ЛАКАРДИИТЕ НА ПАЈА"Кавадарчанецот Златко Вузевски - Паја, ќе ја промовира својата втора збирка вицови на кавадаречки дијалект под наслов “Лакардиите на Паја“.

Промоцијата е веќе закажана, а датумот е 1 април 2016 година. Каде, во колку часот, со кого, како, ќе дознаете за време на викендот кој следува...

ВО КАВАДАРЦИ ИЗЛОЖБА НА ФОТОГРАФИИ НА ЖЕРЕМИ БИШОЛЦ ОД ФРАНЦИЈА„Скопје низ објективот на еден млад француски фотограф” е насловена изложбата на фотографии на Жереми Бишолц од Франција, која денеска беше отворена во музеј галеријата во Кавадарци.

ДАТУМОТ НА РАЃАЊЕ ОТКРИВА ШТО ЌЕ ВИ СЕ СЛУЧИ ВО ИДНИНА ?!?Се има свој почеток и свој крај. Погледнете што означува бројот на денот во месецот кога вие сте родени…

ИЗЛОЖБА НА ЛИКОВНИОТ УМЕТНИК КРУНОСЛАВ СТОЈАНОВСКИ ВО КАВАДАРЦИВо галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе” во Кавадарци синоќа беше отворена изложба на уметнички слики од ликовниот уметник Крунослав Стојановски, насловена „Циклуси”.

Monday, March 21, 2016

ПРОНАЈДЕН МРТОВ 76-ГОДИШЕН НЕГОТИНЕЦУтрово во 06,10 часот од страна на доктор од Итната медицинска помош, телефонски во Полициската станица – Неготино пријавено е дека е пронајдено 76-годишно лице од Неготино во безсознание, кое е пренесено во Медицински центар Кавадарци, каде од страна на лекарските служби е констатирана смрт, соопшти Стојковска.

ВО КАВАДАРЦИ СЕ САДЕА САДНИЦИ ПО ПОВОД ДОАЃАЊЕТО НА ПРОЛЕТТАСадници од украсни дрвца беа посадени денеска од стрна на учениците од неколку училишта во Кавадарци, по повод доаѓањето на пролетта. Настанот беше во организација на регионалното еколошко друштво „Еко живот” од овој град.

Sunday, March 20, 2016

ЦАЦКО И РИСТО ПИЈАНИ | K15 (ВИДЕО)Ти ваква куќа до сеа не си видел, у живот не си видел....

ОТКРИЈТЕ КОЈ НЕ ЈА ПРИФАТИЛ ВАШАТА ПОНУДА ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО НА ФЕЈСБУК


Малкумина знаат дека всушност постои начин како да откриете кој не ја прифатил вашата понуда за пријателство на најголемата социјална мрежа во моментов.


Ова е брз и едноставен начин да видите кој не сака да биде ваш пријател на Фејсбук (а веројатно и во живо).

Saturday, March 19, 2016

ДЕНЕС Е ТОДОРОВА САБОТАСветиот Великомаченик Теодор Тирон живеел во понтискиот град Амасија за време на римскиот цар Максимилијан. За време на владењето на овој цар извршена е најжестока хајка против христијаните. Тогаш настрадал и Светиот Великомаченик Теодор.Тој не сакал да се откаже од Христа и на паганските богови да им принесе жртва поради што бил затворен и мачен.Но и во затворот не се уплашил од смртта и пеел црковни песни поради што бил осуден на смрт со запалување и бил запален на клада на 17.02.306 год. Затоа на овој ден се празнува споменот на Светиот Великомаченик Тодор. 

НАД 36 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ИЗГРАДБА НА МАГИСТРАЛНИОТ ГАСОВОД НЕГОТИНО-КАВАДАРЦИ-БИТОЛААкционерското друштво за вршење на енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“, во државна сопственост распиша оглас за изградба на магистрален гасовод делница Неготино-Кавадарци-Битола. 

БАГЕР ВО ДВИЖЕЊЕ СЕ ЗАПАЛИ ВО КАВАДАРЦИ


Багер во движење се запали во Кавадарци. Нема повредени, но причинета е голема материјална штета.– Багерот во приватна сопственост се запалил во возна состојба на улицата „Северен булевар“ во Кавадарци. Пожарот го локализиравме, но за жал причинета е голема материјална штета, информира Територијалната противпожарна единица.

Оттаму истакнуваат дека засега не се знаат вистинските причини за настанување на пожарот.

БЕЗ ЗДИВ: ЕРОТСКА ФОТОГРАФИЈА НА ЦВЕТАНКА ГЛИГОРОВАНа фејсбук профилот на пејачката Цветанка Глигорова се појави фотографија на која таа позира со чаша вино во еротско издание, со што своите фанови ги остави без здив.

Friday, March 18, 2016

ЗАПОЧНА ТРЕТИОТ ЗЕМЈОДЕЛСКИ САЕМ „ВИНОТЕК – КАВАДАРЦИ 2016“


Во Кавадарци денеска започна третиот земјоделски саем „Винотек – Кавадарци 2016“, во организација на Здружението на граѓани „Винотек”, кое работи на развојот на винска култура, вински туризам и производи од грозје, пренесува МИА.– На едно место се собрани производители и дистрибутери на земјоделска механизација, системи за наводнување, ѓубрива, пестициди, амбалажа и најразлични други видови на опрема и алатки. Целта е дополнителна едукација на нашите земјоделци, но и можност да се запознаат со одредени производи и евентуално да купат тоа што им е неопходно во земјоделството, рече Панче Арсовски, директор на саемот.

Претседателот на здружението и организатор, Јован Еленов, информираше дека во рамките на саемската манифестација, ќе има и две стручни предавања.

Професорот Михаил Петков ќе говори на тема „Влијание на дрвото при правење и чување на виното“, а на второто предавање ќе стане збор за „Исхрана на пчелите со додаток на протени и видеопродукции за современо пчеларство“.

ЗАПОЧНА ТРЕТИОТ ЗЕМЈОДЕЛСКИ САЕМ „ВИНОТЕК – КАВАДАРЦИ 2016“


Во Кавадарци денеска започна третиот земјоделски саем „Винотек – Кавадарци 2016“, во организација на Здружението на граѓани „Винотек”, кое работи на развојот на винска култура, вински туризам и производи од грозје, пренесува МИА.


ДОМАШЕН РЕЦЕПТ ЗА "ФЕРВЕКС" - ОДЛИЧЕН ЗА НАСТИНКА И ГРИПОвој напиток може да се смета како замена за шумливите таблети, а можете да го направите сами.

Имате симптоми на настинка или грип? Чувствувате дека ќе се разболите? Со овој домашен напиток ќе го убиете вирусот и ќе спречите да настинката да се развие.

ОПШТИНА КАВАДАРЦИ ЌЕ ОДВОИ 900 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ ЗА НЕВЛАДИНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
Општина Кавадарци ќе издвои 900 илјади денари од буџетот за финансирање на активности на невладините организации и фондации.

Раководителот на Секторот за локален економски развој Тодор Ефремов информираше дека станува збор за вообичаена соработка што се реализира секоја година.

- На сево ова му претходеше јавен повик на кој требаше да се пријават сите заинтересирани, врз што ги димензиониравме и средствата кои влегуваат во буџетот за оваа година. Аплицираа околу 40 здруженија на граѓани од најразлични профили - екологија, образование, здравство, социјала, демократизација, здруженија кои работат во областа на транспарентност и јавност на јавните институции, изјави Ефремов.

Тој нагласи дека општината ќе поддржи најразличени проекти од 33 здруженија на граѓани. Сумите за поддршка се движат од 10 до максимум 40 илјади денари.

- Одбиените се здруженија кои не егзистираат на територијата на општината Кавадарци или не исполнуваат други критериуми, како оној да вршат дејност најмалку една година пред излегувањето на повикот за поддршка, рече Ефремов, додавајќи дека процедурата за доделување на финансиските средства се одвивала на транспарентен начин.

ОПШТИНА КАВАДАРЦИ ЌЕ ОДВОИ 900 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ ЗА НЕВЛАДИНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
Општина Кавадарци ќе издвои 900 илјади денари од буџетот за финансирање на активности на невладините организации и фондации.

Раководителот на Секторот за локален економски развој Тодор Ефремов информираше дека станува збор за вообичаена соработка што се реализира секоја година.

АУДИЦИЈА ЗА ИЗБОР НА НОВИ УЧЕСНИЦИ НА ДЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ “ГРОЗДОБЕРЧЕ”Детскиот фестивал “Гроздоберче”, продолжува со своите активности, а воедно е закажана и аудиција за избор на нови учесници на 20-ти по ред, јубилеен фестивал.

Аудицијата ќе се оддржи на 19 март 2016 година (сабота), со почеток од 12 часот, во просториите на студио "Компакт Продукција".

Право на учество имаат сите дечиња од цела Македонија.

Thursday, March 17, 2016

ВО КАВАДАРЦИ ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА КРВОДАРИТЕЛСТВОТО


По повод 17 Март - Денот на крводарителството во Република Македонија, Општина Кавадарци и Општинската организација на Црвен крст од Кавадарци организираа прием за крводарителите.На приемот беа поделени признанија за најдобрите крводарители. Плакети добија крводарителите кои дарувале 25, 50, 75, 100 и повеќе пати крв.

Исто така се доделија и награди за крводарители кои дарувале крв 4 пати во една календарска година. За сите овие крводарители Градоначалникот и Советот на Општина Кавадарци им доделија по едно шише (матарка), полно со жолта ракија, со знамето на Општина Кавадарци и знамето на “Црвениот Крст”, а за најуспешните 8 крводарители за 50, 75 и 100 пати дарувана крв, им беа доделени и рачни часовници.


Доделени беа и признанија за организации и компании, кои го помогнале Црвениот Крст во изминатиот период.

Скромно и достоинствено, иако овие крводарители можеби заслужуваат и многу повеќе.

Честитки за наградените и нека е среќен 17-ти март денот на крводарителите и Црвениот крст на Република Македонија.

ВО КАВАДАРЦИ ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА КРВОДАРИТЕЛСТВОТО


По повод 17 Март - Денот на крводарителството во Република Македонија, Општина Кавадарци и Општинската организација на Црвен крст од Кавадарци организираа прием за крводарителите.На приемот беа поделени признанија за најдобрите крводарители. Плакети добија крводарителите кои дарувале 25, 50, 75, 100 и повеќе пати крв.

Wednesday, March 16, 2016

ЦАЦКО ОГОВАРА КОМШИИ (ВИДЕО) | K15А бе ти незнаиш шо човек е тоа, а бе неќу да го видам бе, цело маало го збруе, ја оти не сум некој оговарач и за тоа не го збруам...

ФАЛСИФИКУВАЛЕ ДОКУМЕНТ ЗА КРЕДИТ ПА ГИ ПОДЕЛИЛЕ ПАРИТЕКавадаречката полиција поднесе кривична пријава против Б.П. (34) и Д.Г. (47), двајцата од Неготино, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело измама при добивање кредит или друга погодност.

НОРМАЛИЗИРАНА СОСТОЈБАТА СО ВОДАТА ОД „ЛУКАР”, УКИНАТА ПРЕПОРАКАТА ЗА ПРЕВРИВАЊЕНормализирана е состојбата со водата за пиење од регионалниот водовод „Лукар” од кој со вода за пиење се обезбедуваат општините Кавадарци, Неготино и Росоман. Денеска е укината препораката за нејзино превривање.

ЗНАЧИТЕЛНО НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА ГРИПОЗНИ ВО КАВАДАРЦИ
Значително намалување на бројот на заболени од грип во текот на изминатата седмица има регистрирано Центарот за јавно здравје од Кавадарци, информираше денеска епидемиологот Ристе Јовановски.

УПРАВИТЕЛ НА ФИРМА ЈА ОШТЕТИЛ ОПШТИНА КАВАДАРЦИ ЗА 5,7 МИЛИОНИ ДЕНАРИ


Кавадаречката полиција поднесе кривична пријава против М.В. (46) од Скопје, управител на ДУТП „Велком Трејд" ДООЕЛ Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување.
ЗАНИМЛИВОСТИ

КУЈНА

МУЗИКА

ЕПРОСКОП